Nie chce mi się. Gdzie jest moja motywacja do działania?

{lang: 'pl'}

Znowu nie chce mi się

Godzinę temu wróciłem do domu. Znowu nie chce mi się, a tyle rzeczy do zrobienia. Projekt do skończenia, lekcje do nie-chce-mi-się-dlaczegoodrobienia, pies do wyprowadzenia, ryby do nakarmienia…. Gdzie jest moja motywacja do działania?

A Ty, ile razy doświadczasz takiego stanu?

Nie masz czasem przeświadczenia, że powinieneś to i tamto zrobić bo ktoś, coś Ci karze? I ten ktoś (lub to coś) jest gdzieś poza Tobą. Przykłady:

  • Jak nie odrobisz matematyki to będzie jedynka (choć guzik obchodzi Cię matematyka).
  • Jak nie skończysz raportu, szef znowu będzie miał pretensje. A tak naprawdę dla Ciebie ten raport nic a nic nie znaczy.
  • Przecież ja nie chcę mieć psa. Po co mam go wyprowadzać. To zwierzę rodziców, oni go wybrali.

I tak dalej, i tak dalej.

Nie chce mi się i już.

Motywacja wewnętrzna, zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna czyli taka, której źródło siedzi poza nami. Nacisk przychodzi z zewnątrz. Ktoś lub coś poza Tobą chce doprowadzić do wykonania określonej czynności, zadania. Czujesz się zmuszany. A przecież jak mówi stare (i chyba dość znane) przysłowie: ?z niewolnika nie ma robotnika?. Można by napisać z niewolnika to kiepski pracownik, a już szczególnie patrząc w dłuższej perspektywie czasowej.

Inaczej jest, gdy pojawia się motywacja wewnętrzna. Nacisk w takiej sytuacji pojawia się od środka, od naszego wnętrza.

Nie robisz czegoś, bo ktoś Ci każe. Robisz bo sam sobie nakazujesz. Jest tak dlatego, że coś jest tak bardzo ważne, że chcesz działać. Taki rodzaj motywacji jest o wiele skuteczniejszy i trwalszy.

Nasuwa się myśl, że aby budować wewnętrzny napór na działanie to należy opierać to na rzeczach, sprawach, osobach ważnych i bardzo ważnych. Im coś jest dla Ciebie ważniejsze, tym łatwiej przekonujesz siebie do podjęcia aktywności, do pokonywania trudności.

Pomożesz swojej mamie, bo ją kochasz, a nie dlatego, że sąsiad Ci nakazał.

Zrobisz ten projekt, ponieważ przyniesie Ci pieniądze. Pieniądze, których potrzebujesz na utrzymanie swojej wspaniałej rodziny. I nie dlatego, że sąsiadka tego pragnie.

Nauczysz się zarabiania w sieci, prowadzenia ebiznesu, ponieważ to daje szansę na wolność od miejsca i czasu pracy. Natomiast wolność od miejsca i czasu pracy jest dla Ciebie czymś bardzo bardzo ważnym.

I tak dalej.

Zapraszam na małe ćwiczenie

Przygotuj pustą kartkę i coś do pisania.

Usiądź wygodnie przy biurku, stole.

Uwaga: wyłącz telewizor, odejdź od komputera (powróć po wykonaniu ćwiczenia), wyłącz muzykę, wycisz telefon (całkowicie)… . Odetnij się od ‚przeszkadzaczy’.

Weź pisak. Pomyśl chwilkę.

Wypisz na kartce osoby, rzeczy, tematy, idee które są dla Ciebie najważniejsze. Zrób to w ciągu 3-5 minut. Jak czas minie, odłóż pisak.

Przyglądnij się temu co zostało przez Ciebie wypisane.

Najprawdopodobniej masz przed oczami to na czym teraz może zostać oparta Twoja motywacja wewnętrzna.

Zachowaj kartkę (możesz opatrzyć ją datą). Wracaj do niej. Zachęcam do powtarzania ćwiczenia za jakiś czas (np. za 6 miesięcy), ciekawe jak zmieni się Twoja hierarchia.

Na koniec

Motywacja wewnętrzna jest skuteczniejsza od motywacji zewnętrznej. Warto szukać w sobie ważnych spraw, tematów, celów. Warto w kogoś (w coś) wierzyć. Warto uczynić tego kogoś (lub to coś) kimś (czymś) naprawdę ważnym.

Ja mam swoje konkretne priorytety (w tym najwyższe). To pozwala mi utrzymywać pewien kurs. Fale nie są tak groźne. Nie oznacza to bynajmniej, że fal nie ma. Sztormy, burze przychodzą i będą nadal przychodzić. Motywacja wewnętrzna umożliwia mi podążanie dalej wybraną ścieżką. No czasem od jednej jej krawędzi do drugiej :).

Poszukaj swojej ‚wiary’. Poszukaj czegoś (kogoś) co posadzisz na wysokim (najwyższym?) miejscu swojej hierarchii. Trzymaj się tego.

Obyś jak najwięcej działał z powodu motywacji wewnętrznej. To da Ci przekonanie do sensowności działań. Nawet jak już naprawdę nie będzie Ci się chciało wykonać zadania, pracy.

 

P.S. Zachęcam, podziel się tym wpisem z innymi (mail, blog, facebook …). Możesz także użyć googlowego przycisku ‚+1′.

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0 (from 0 votes)
{lang: 'pl'}

Brak podobnych wpisów.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Sorry, no posts matched your criteria.